Ułatwienia dostępu

Skip to main content

O nas


Szkoła Rzemiosł jest odpowiedzią na zmieniający się świat i potrzebę zachowania lokalnej tradycji. W świecie przepełnionym produktami masowej produkcji, chcemy odkrywać rzemieślniczy potencjał od nowa, szerzyć wiedzę o regionalnym rzemiośle, dać możliwość rozwijania i odkrywania własnych umiejętności.

Rzemiosło to przede wszystkim wyjątkowe i niszowe wytwory ludzkich rąk. To efekt ciężkiej ręcznej pracy z naturalnym materiałem. Produkty o niepodważalnej jakości, w których czuć wysiłek człowieka włożony w produkcję. 

Od lat obserwujemy problem braku ciągłości w przekazywaniu wiedzy rzemieślniczej i dzieleniu się doświadczeniem. W wielu rzemiosłach brakuje mistrzów, od których można się uczyć lub ci nie mają komu dalej przekazywać swojej wiedzy. Ta wiedza nadal jest nam potrzebna, nie tylko do tworzenia przedmiotów w celach zarobkowych, ale też dla samych siebie. Praca ręczna pozwala odetchnąć, na chwilę się zatrzymać, zmęczyć w inny sposób niż na co dzień, chociaż na chwilę uciec od wszechobecnej technologii i pędu.

W pierwszym roku działalności Szkoły Rzemiosł, uczniowie poznają lub będą zgłębiać u mistrzów rzemieślniczych sześć rzemiosł:

  • plecionkarstwo,
  • snycerstwo,
  • koronczarstwo koniakowskie,
  • rusznikarstwo,
  • obróbkę wełny,
  • introligatorstwo.

Program Szkoły obejmuje dwa główne moduły. Moduł nauczania tradycyjnych technik rzemieślniczych w lokalnych pracowniach oraz moduł biznesowy, czyli naukę prowadzenia biznesu, korzystania z nowoczesnych technik marketingowych i współpracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych.

Kurs trwa przez 10 miesięcy, a zjazdy odbywają się w wybrane weekendy oraz częściowo zdalnie (dotyczy modelu biznesowego). Oferta Szkoły skierowana jest zarówno do osób, które nie mają żadnego doświadczenia w rzemiośle, jak i do tych, które posiadają już doświadczenie w pracy z materiałem.