Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Mistrzowie

Agnieszka Macoszek

Agnieszka Macoszek

Rzemieślnicy

Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim na wydziale folklorystycznym. Zawodowo związana z Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle. Organizatorka etnograficznych wystaw muzealnych, koordynatorka dwóch projektów: „Na styku dwóch światów. Transformacja koronki koniakowskiej i teneryfowej” oraz „Downe wiesieli” – projektu dot. organizacji wesela w Beskidzie Śląskim. Na co dzień prowadzi warsztaty m.in. z filcowania na mokro i na sucho, robienia góralskich kopyc i nogawiczek czy obróbki wełny. Rzemiosło ludowe to dla niej przede wszystkim etnograficzna podróż i zgłębianie techniki pracą własnych rąk. Najbardziej fascynuje ją prostota technik, a zarazem skomplikowany i misterny efekt końcowy.

Mariola Wojtas

Mariola Wojtas

Rzemieślnicy

Pochodzi z Koniakowa. Wielokrotna laureatka konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Wykonywania koronki szydełkowej uczyła się już od najmłodszych lat od mamy, babci oraz z czasem od innych lokalnych twórczyń. Jej koronki wykonywane są z najcieńszych, bawełnianych oraz jedwabnych nici. Sama komponuje wzory z zachowaniem koniakowskiej tradycji koronczarskiej. Od 2012 roku posiada tytuł Twórcy Ludowego.

„Miałam dziewięć lat, jak pierwszy raz wzięłam szydełko do ręki, pod okiem mojej mamy Bernadetty uczyłam się koronki. Nie chciałam się jej uczyć, było to dla mnie zwyczajne, powszechne. Jednak z czasem poczułam, jaka jest niezwykła, piękna i subtelna. I tak powstała moja pasja, przez którą wyrażam siebie”.