Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zespół

Beata i Bogdan Kosak

Beata i Bogdan Kosak

Rzemieślnicy

Modelarnia Ceramiczna KOSAK założona w 1995 roku jest pracownią rzemieślniczą, realizującą w porcelanie, fajansie i porcelicie, projekty własne ceramiki użytkowej. Modelarnia zajmuje się również opracowaniami technicznymi i kompleksowym przygotowaniem do seryjnej produkcji wyrobów ceramiki szlachetnej. Zespół pracowni tworzą dwie osoby. Beata Kosak jest odpowiedzialna za produkcję, Bogdan Kosak za projekty i wdrożenia, ale wszystko jest dosyć płynne i Beata ma wpływ na ostateczny kształt projektów, a Bogdan na produkcję.

Modelarnia jest liderem innowacyjnego programu Rewalidacyjnej Pracowni Ceramicznej dla podmiotów, które chcą włączyć ceramikę w zakres swojej działalności terapeutycznej. Oferowane rozwiązania, oparte na pracy zespołowej, uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Aleksander Kądziela

Aleksander Kądziela

Rzemieślnicy

Rzemieślnicze dziedzictwo  - Tapicerstwo tradycyjne z Mistrzem Aleksandrem Kądzielą to zanurzenie się w tapicerstwie premium! Uczestnicy będą tworzyć projekty siedzisk metodami dawnymi. Od wieków europejscy mistrzowie tapicerki przekazują swoje umiejętności, zachowując tradycyjne techniki. Każdy element mebla, od budowania warstw tapicerskich po tapicerowanie, jest precyzyjnie wykonany ręcznie, przy użyciu igły, nitki, młotka, gwoździ kutych. Elegancja i detale: Elegancja mebli tapicerowanych w stylu tradycyjnym nie ma sobie równych. To nie tylko kwestia estetyki, ale również dbałości o najmniejsze detale – każdy element dodaje niepowtarzalny charakter i klasę każdemu meblowi. Ważne są warstwy wyściółek, które mimo że niewidoczne gołym okiem, wykonujemy tak, aby przetrwały minimum 100 lat, a może dłużej :) Wysokogatunkowe materiały: Pracujemy wyłącznie z najwyższej jakości materiałami, takimi jak włosie końskie, trawa zamorska, juta, oraz naturalne wełny i bawełny. Te materiały zapewniają nie tylko trwałość mebli, ale również ich komfort użytkowania i elegancki wygląd. W połączeniu z tradycyjnymi technikami tapicerskimi tworzymy meble, które są nie tylko funkcjonalne, ale także prawdziwymi dziełami sztuki. Techniki ręczne: Proces tapicerowania odbywa się wyłącznie ręcznie, bez użycia maszyn czy zszywaczy pneumatycznych. To nie tylko kwestia tradycji, lecz także gwarancji najwyższej jakości wykonania. Każdy kursant pod okiem mistrza opanuje techniki ręcznego wiązania sprężyn, precyzyjnego układania wyściółek oraz wykańczania detali. Kurs tapicerstwa tradycyjnego nie jest tylko nauką rzemiosła, ale także podróżą przez historię i kulturę. Pozwala uczestnikom na zdobycie nieocenionych umiejętności, które mają zastosowanie zarówno przy tworzeniu nowych mebli, jak i restauracji zabytkowych dzieł. To także okazja do indywidualnego rozwoju pod okiem doświadczonego mistrza, który dzieli się nie tylko wiedzą, lecz także pasją do tego wyjątkowego rzemiosła. 

Mariola Wojtas

Mariola Wojtas

Rzemieślnicy

Pochodzi z Koniakowa. Wielokrotna laureatka konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Wykonywania koronki szydełkowej uczyła się już od najmłodszych lat od mamy, babci oraz z czasem od innych lokalnych twórczyń. Jej koronki wykonywane są z najcieńszych, bawełnianych oraz jedwabnych nici. Sama komponuje wzory z zachowaniem koniakowskiej tradycji koronczarskiej. Od 2012 roku posiada tytuł Twórcy Ludowego.

„Miałam dziewięć lat, jak pierwszy raz wzięłam szydełko do ręki, pod okiem mojej mamy Bernadetty uczyłam się koronki. Nie chciałam się jej uczyć, było to dla mnie zwyczajne, powszechne. Jednak z czasem poczułam, jaka jest niezwykła, piękna i subtelna. I tak powstała moja pasja, przez którą wyrażam siebie”.

Agnieszka Macoszek

Agnieszka Macoszek

Rzemieślnicy

Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim na wydziale folklorystycznym. Zawodowo związana z Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle. Organizatorka etnograficznych wystaw muzealnych, koordynatorka dwóch projektów: „Na styku dwóch światów. Transformacja koronki koniakowskiej i teneryfowej” oraz „Downe wiesieli” – projektu dot. organizacji wesela w Beskidzie Śląskim. Na co dzień prowadzi warsztaty m.in. z filcowania na mokro i na sucho, robienia góralskich kopyc i nogawiczek czy obróbki wełny. Rzemiosło ludowe to dla niej przede wszystkim etnograficzna podróż i zgłębianie techniki pracą własnych rąk. Najbardziej fascynuje ją prostota technik, a zarazem skomplikowany i misterny efekt końcowy.