Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zespół

Urszula Szwed

Urszula Szwed

Eksperci

Przez 10 lat prezeska zarządu w studiu ilustratorsko-projektowym Dinksy, odpowiedzialna za rozwój biznesowy tego podmiotu ekonomii społecznej. Wieloletnia doradczyni biznesowa dla przedstawicieli podmiotów kultury, ekonomii społecznej i sektorów kreatywnych. Współautorka modelu całkowitej ekonomizacji (uniezależnienia od grantów) podmiotu sektora pozarządowego (Stowarzyszenie Serfenta). Uczestniczka misji handlowych (wraz ze Stowarzyszeniem Serfenta) do Korei Południowej i na Islandię. Współautorka narzędzia Otwarte Karty pomagającego tworzyć skuteczniej działające zespoły, jak również strategii wprowadzającej tę metodę na rynek. Otrzymała nagrodę Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych za zaprojektowanie innowacyjnego modelu biznesowego. Współautorka podcastu i narzędzia „Korki z excela” o liczeniu w małym biznesie.

Kinga Czerwińska

Kinga Czerwińska

Eksperci

Antropolożka kultury, związana z Instytutem Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (od 2022 zastępca dyrektora). Prodziekan ds. promocji i współpracy ze środowiskiem lokalnym Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ (2016–2019) oraz prodziekan ds. rozwoju, promocji i współpracy z otoczeniem Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ (2019–2020). Autorka ponad 60 artykułów naukowych oraz publikacji zwartych: Przepakować dziedzictwo. Przeszłość jako projekcja rzeczywistości – przypadki śląskie (Katowice 2018), Sztuka ludowa na Śląsku Cieszyńskim. Między tradycją a innowacją (Katowice 2009), współautorka książki Ekologia kulturowa. Perspektywy i interpretacje (Katowice 2016). Uczestniczyła w kilku projektach badawczych w kraju i za granicą. Członkini m.in. Rady Naukowej Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Rady Naukowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej (IOV World) czy Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (sekcja stroju ludowego); ekspertka ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół antropologii sztuki oraz sztuki ludowej (w tym szczególnie stroju ludowego i rzemiosła). Obecnie prowadzi badania nad rolą dziedzictwa w kulturze współczesnej.

Agnieszka Macoszek

Agnieszka Macoszek

Rzemieślnicy

Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim na wydziale folklorystycznym. Zawodowo związana z Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle. Organizatorka etnograficznych wystaw muzealnych, koordynatorka dwóch projektów: „Na styku dwóch światów. Transformacja koronki koniakowskiej i teneryfowej” oraz „Downe wiesieli” – projektu dot. organizacji wesela w Beskidzie Śląskim. Na co dzień prowadzi warsztaty m.in. z filcowania na mokro i na sucho, robienia góralskich kopyc i nogawiczek czy obróbki wełny. Rzemiosło ludowe to dla niej przede wszystkim etnograficzna podróż i zgłębianie techniki pracą własnych rąk. Najbardziej fascynuje ją prostota technik, a zarazem skomplikowany i misterny efekt końcowy.

Mariola Wojtas

Mariola Wojtas

Rzemieślnicy

Pochodzi z Koniakowa. Wielokrotna laureatka konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Wykonywania koronki szydełkowej uczyła się już od najmłodszych lat od mamy, babci oraz z czasem od innych lokalnych twórczyń. Jej koronki wykonywane są z najcieńszych, bawełnianych oraz jedwabnych nici. Sama komponuje wzory z zachowaniem koniakowskiej tradycji koronczarskiej. Od 2012 roku posiada tytuł Twórcy Ludowego.

„Miałam dziewięć lat, jak pierwszy raz wzięłam szydełko do ręki, pod okiem mojej mamy Bernadetty uczyłam się koronki. Nie chciałam się jej uczyć, było to dla mnie zwyczajne, powszechne. Jednak z czasem poczułam, jaka jest niezwykła, piękna i subtelna. I tak powstała moja pasja, przez którą wyrażam siebie”.

Bożena Andrychowicz

Bożena Andrychowicz

Eksperci

Psycholog, superwizorka, trenerka treningu i warsztatów psychologicznych, rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja”. Prowadzi terapię psychologiczną dla indywidualnych osób, terapię rodzinną, coachingi oraz szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu psychologicznych aspektów zarządzania, radzenia sobie ze stresem i komunikacji interpersonalnej. Pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu jako wykładowca w Instytucie Przedsiębiorczości i Zarządzania. Związana z edukacją. Współtworzyła w latach 90. Poradnię Profilaktyczno-Terapeutyczną w Tarnobrzegu. Prowadzi warsztaty szkoleniowe i współpracuje z firmami szkoleniowymi dla nauczycieli, jest wykładowcą na studiach podyplomowych dla tej grupy zawodowej oraz innych. Uczestniczy w różnych projektach edukacyjnych. Od 2012 roku prowadzi firmę Bożena Andrychowicz Pomoc Psychologiczna i Psychoedukacja.